Úvodní strana > Jak pěstovat Japonský topol

Jak pěstovat japonský topol

Japonský topol nebo jak se říká polní dříví se stává fenoménem v dnešní době zdražování energií. S pomocí této rychle rostoucí dřeviny se můžete stát samozásobitelem palivového dřeva. Lze ho využít i jako větrolam nebo zvukovou barieru. Zde vám v krátkosti přiblížíme jednoduchá pravidla pro jeho pěstování.

Japonský topol bez problémů roste od 300-600 m nadmořské výšky. Volba stanoviště je na celém procesu nejdůležitější. Na živiny je topol nenáročný, na čem opravdu záleží je dostatek vláhy tzn. minimální roční úhrn srážek 500mm což je většina naší republiky. Výška podzemní vody by neměla klesnout pod 2m. Z toho vyplívá že Japonský topol je lépe vysázet na vlhčích lokalitách. Topoly mají výbornou odvodňovací schopnost, uvádí se, že na jeden kg dřeva spotřebuje 500 l vody.

Hlavní zásady pěstování Japonského topolu

Volba vhodného pozemku který nejlépe již na podzim připravíte do podobného stavu jako je např. pole pro setí kukuřice. Podle stavu pozemku je velmi důležité zbavit ho plevelů a trav, poté zoráte a přesmykujete.

Na jaře od března je možné začít s výsadbou buď ručně nebo pomocí sazečky. V počátcích růstu je důležitá likvidace plevelů po dobu zhruba dvou let. Meziřádkový bezplevelný stav se udržuje diskováním, mulčováním nebo sekáním. Plevely lze likvidovat také chemicky, Japonský topol je na herbicidy značně náchylný, a proto se toto ošetření moc nepoužívá. Udržování plantáže v bezplevelném stavu je velmi důležité, protože korunová a kořenová konkurence Japonským topolům neprospívá a vede k jejich oslabení, může vést až k jejich odumření.

V závislosti na poloze plantáže je zde možnost ohrožení srnčí, kdy si srnci o topoly rádi otloukají parůžky. Nejlepší ochranou proti nim je oplocení. Jiné ochrany není třeba.

Po 2-5 letech je možné sklízet dřevní štěpku nebo palivové dříví. Po uplynutí životnosti plantáže provést likvidaci pařezů Japonských topolů pařezovou frézou nebo chemicky.

 
vyrobila omega design